O aniołach ogólnie

Hierarchia aniołów

hierarchia aniołów

Anioł to istota duchowa, nadrzędna wobec człowieka. Jest ich niezbadana ilość. Pojawiają się w każdej z wielkich religii, wspomina o nich zarówno Stary, jak i Nowy Testament, pojawiają się również w Koranie. Są istotami niematerialnymi. Pełnią rolę służebną wobec Boga, ich zadaniem jest wypełnianie jego woli, dlatego imiona aniołów są często pomijane.
Imiona aniołów wymieniane są dopiero w średniowiecznych tekstach, a także w późniejszych opracowaniach, próżno ich szukać w Biblii, gdzie są wymienione tylko 3 imiona aniołów – mianowicie są to Rafael (Tb 12, 15), Mikael (Dn 10,13) i Gabriel (Łk 1, 19). Nie licząc Szatana tylko oni dostąpili zaszczytu pojawienia się w Biblii.

Anioły – hierarchia anielska

Pierwsze wzmianki o hierarchii anielskiej znajdujemy już w Starym Testamencie. Według uczonych są one uporządkowane w trzech hierarchiach po trzy grupy. Są to jednak strzępki informacji, uzupełnione później przez wielu uczonych, dzięki mrówczej pracy i śledzeniu wielu tekstów.

1. Pierwsza hierarchia dzieli się na trzy następujące grupy:

Serafy (Kryształowa Sfera) – są najbliżej Tronu, Seraf czyli po hebrajsku płonący ogniem. Przewodzi im Metatron, odpowiada im planeta Uran.

Cheruby (Gwiazdy Stałe) – czyli pełne wiedzy, mądre. Niebiańscy kronikarze, dawcy wiedzy, odpowiada im planeta URAN. Przewodzi im Archanioł Raziel. Symbolicznie oznaczają przeznaczenie.

Trony (Duchy Kontemplujące) – oznacza grupę aniołów najbliżej Tronu Boga, są to anioły wtajemniczone w wiedzę, której nie mogą poznać Zastępy. Ich ciała są płomieniem ognia. Tylko w wyjątkowych przypadkach zstępują one na Ziemię i obwieszczają wolę Boga. Przypisana jest im planeta SATURN. Przewodzi im Archanioł Zafkiel.

2. Druga hierarchia to anioły:

Panowania – to przez nie manifestuje się majestat boski, regulują one anielskie obowiązki. Symbolicznie dotyczą radości, szczęścia, możliwości. Planeta im odpowiadająca to Jowisz, przewodzi im Archanioł Zadkiel.

Mocarstwa, zwane też cnotami – dokonują cudów na ziemi, obdarzają męstwem i wdziękiem. Symbolicznie dotyczą poziomu emocji. Ich planeta to WENUS, a przewodzi im Archanioł Rafał.

Potęgi – inaczej władze, powstrzymują demony usiłujące zniszczyć świat. Symbolicznie dotyczą walki i energii. Ich planeta to Mars, a ich zwierzchnikiem jest Archanioł Kamael.

3. Trzecia hierarchia to:

Zwierzchności (Książęta) – symbolicznie dotyczą poziomu indywidualnej osobowości i osobistej drogi życia, ochraniają religię. Odpowiada im SŁOŃCE, a przewodzi im Archanioł Haniel.

Archanioły – czyli opiekunowie ludzi i wszystkich rzeczy materialnych, odpowiadają wszystkiemu co związane z poziomem mentalnym. Ich planeta to MERKURY. Przewodzi im Archanioł Michał.

Anioły – czyli opiekunowie ludzi i wszystkich rzeczy materialnych, najliczniejsza grupa aniołów. Symbolicznie dotyczą codziennego życia. Ich astralny odpowiednik to KSIĘŻYC. Przewodzi im Archanioł Gabriel.

To tylko niewielki wycinek wiedzy o aniołach. Imiona aniołów w różnych kulturach są różnie wymawiane, jednak są na tyle charakterystyczne, że trudno się pomylić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *