O aniołach ogólnie

Cheruby i Serafinowie − anielskie inspiracje

Czy idąc ulicą, spotkać można anioły? Kto wie? W tłumie zapatrzonych w siebie ludzi, którzy nie zwracają uwagi na innych, takie kontakty nie są pewnie rzadkie. Niestety tylko anioły wiedzą, kogo mijają. Czy zatem kontakt z aniołami może się wydać niemożliwy?

Aniołów całe mnóstwo

Kto chce zobaczyć aniołów bez liku i mieć z nimi fizyczny kontakt, powinien wybrać się do barokowej katedry położonej w szwajcarskiej miejscowości Sankt Gallen, będącej częścią zespołu zabudowy XVIII wiecznego opactwa.
Widok jest na poły dostojny i frywolny. W gromadzie ponad trzy i pół setki postaci rozmieszczonych w przestrzeni głównej nawy i pobocznych są rozbrykane pacholęta, amorki zajmujące się pracami domowymi i uprawianiem sztuki. Anioły z młotkami, miotłami i instrumentami. Jest nawet aniołek łasuch, delektujący się w dziecięcy i rozbrajający sposób miodem wprost ze słoika. Inne są uduchowione, a jeszcze inne dostojne z dystansem prezentujące swój entourage. Wszystkie anioły są urodziwe i z dumą prezentują się demonstrując piękno i elegancję swojej urody – oto kwintesencja ludzkich wyobrażeń.

Moda na anioły

Anioły otaczają nas zewsząd. Sztuka filmowa i sceniczna skomercjalizowały ich wizerunki. Są telegeniczne, a ich nazwy dobrze brzmią w tekstach piosenek. Zaproszenia na ważne uroczystości związane z drogą człowieka przez życie zdobią figurki amorków, których kształty świadczą, że posiłki sprzyjają im.
Komercja zmienia sens zjawiska. Gasi jego uduchowiony i tchnący delikatnym ciepłem wizerunek. Jesteśmy zdani na kontakty z aniołami poprzez oddziaływanie mediów, które zmieniły wyobrażenia, nie koniecznie we właściwy sposób.

Według Biblii

Źródłem inspiracji jest wciąż księga ksiąg. Nosi w sobie zaczątek wszelkiej myśli. I można z niej wywieść wszystkie ważne informacje. Jak wyglądają anioły? Kto je stworzył? Czym się zajmują? I jak należy się zachować, spotykając anioła, kiedy będzie to dane zwykłemu śmiertelnikowi.

Zastanowić się należy, dlaczego ludzie chcą miewać kontakt z aniołem Czy nie wystarczy świadomość jego istnienia i opieki, jaką roztacza nad człowiekiem Bóg pod postacią anielskich wysłanników?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *