O aniołach ogólnie

Archanioł Gabriel

archanioł gabriel

Ważną rolę w tradycji chrześcijańskiej i nie tylko gra archanioł Gabriel, którego imię jest jednym z trzech wymienionych imion aniołów, jakie znaleźć można w Starym Testamencie. Kult postaci obecny jest w chrześcijaństwie niemal od początku istnienia religii, a sam archanioł często pojawia się na dziełach sztuki. Czyim patronem jest Gabriel i jaką rolę odgrywa w religii?

Jeden z trzech znanych z imienia

Niewiele osób, zwłaszcza chrześcijan, zdaje sobie sprawę z tego, że archanioł Gabriel (zobacz tutaj) czczony jest także przez wyznawców religii judaistycznej i muzułmańskiej. Tak jak w chrześcijaństwie, tak również w innych religiach ta postać jest jednym z najważniejszych aniołów, znajdujący się wysoko w hierarchii. Gabriel to jeden z trzech archaniołów, którego imię pojawia się w Starym Testamencie obok Michała i Rafała. Co ciekawe, Biblia ani razu nie nazywa go archaniołem – nazwa ta przyjęta została przez chrześcijan. Samo imię Gabriel wywodzi się z hebrajskiego, oznaczając Męża Bożego lub Wojownika Bożego. Wspólne święto archaniołów według liturgicznego kalendarza przypada na 29 września.

Patron filatelistów i nie tylko

Podobnie, jak inni czczeni święci, tak i archanioł Gabriel obejmuje swoim patronatem określoną grupę wiernych. Według źródeł przyjmuje się, że anioł jest patronem filatelistów, czy pracowników radia i telewizji. Sam archanioł często pojawia się na obrazach wykonywanych przez wiernych, będąc przestawiany jako anioł zwiastowania, kary, śmierci, czy miłosierdzia. To właśnie on przepowiedział Najświętszej Maryi Pannie, że wkrótce zostanie matką Jezusa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Gabriel uznawany jest także za osobę sprawującą władzę nad rajem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *